Jak jsem tvořila hvězdu naděje


Krásné odpoledne, tak zde je slíbený přesný postup tvorby této úžasně energeticky nabité mandalky. Je to jeden z nejjednodušších postupů, co jsem zde použila:

1. Původní neupravený podklad, který vyšel přímo z foťáku. Mandaly dělám vždy pouze ze svých fotek, ctím autorský zákon. Tuto fotku jsem fotila 16.5.2021, v noci přesně v 0:45, když jsem odcházela ze zahrádky domů, kde jsem seděla s přáteli… Když jsem vyšla ze zahrádky, tam mě hned venku zaujala její venkovní scenérie a tato krásně osvětlená mříž ve tvaru srdce, úplně stejnou mám doma okolo jedné strany schodů. Na foťáku jsem použila toto nastavení: ISO 6400, clona F 5,6, čas 1/8 sekundy (bez stativu, udržela jsem to v ruce). Za ty léta, které fotím, mám v tom grif (fotografie byla moje první škola, kterou jsem vystudovala a také několik let chodím s foťákem po nocích a hledám inspiraci, miluji světla…).

2. Fotku jsem editovala ve Photoshopu CC, kde mám několik let aktivní předplatné. Ve Photoshopu se pracuje ve vrstvách, což mi vyhovuje. Jako další vrstvu jsem vložila barevný úhlový přechod a zvolila jsem rozdíl přechodu s vrstvou fotky. A tím mi vnikl finální podklad na mandalu.

3. Podklad jsem si poslala přes Bluetooth do mobilu a načetla jsem si ji do programu Mirror Lab, který mám zakoupený v plné verzi. Tento efekt se jmenuje Fractal – Kifs, ale musí se vyladit, je v něm hodně nastavení… tak třeba jen tak hodinu, dvě sedím a hraji si s tím… dá se kombinovat i více efektů a toto mi z něj nakonec vylezlo… Jinak jsem pracovala s větším rozlišením, které jsem pak uložila, v základní verzi je to omezené a také tento program ve větším rozlišení je na mobil náročný, i mně s mým mobilem v největším rozlišením je to chvílemi šnek, chce to trpělivost a to mám note 10+ s 12GB Ram + 4GB rozšířené paměti, vnitřní paměť mobilu mám 512GB, takže paměti by tam mělo být dost. Zkoušela jsem ten program i na nějakém obyčejném tabletu a tam to hned celé spadlo, musela jsem ho nastavit na malé rozlišení výsledné mandalky, ale i s tím se pak dá pracovat a několika úpravami ve Photoshopu, dokreslením… atd… toto je stále podklad… z toho jde udělat mandala v rozlišení na obraz klidně i metr krát metr.

4. Tento podklad jsem si znovu otevřela ve Photoshopu, nejdříve jsem opravným štětcem opravila černé fleky a to hnusné černé ohraničení. Po této opravě zůstala nerovnost v přechodech, vlastně ta tam byla i před tím, tak jsem použila klonovací razítko jen s několika procenty zviditelnění a postupně, říkám tomu mravenčí práce, jsem dolaďovala. Dále se mi nelíbil černý obrys fraktálu, tak jsem si opět zkopírovala vrstvu, černý obrys jsem označila kouzelnou hůlkou a smazala. Pod tuto vrstvu jsem vložila barevnou vrstvu se žlutou barvou a stále mi tam něco chybělo… chyběl mi tam obrys žlutého fraktálu. Otevřela jsem si volby proltnutí u vrchní vrstvy a nastavila jsem fialové vytažení. Prostě mi to tam chybělo… A mandalka byla prakticky hotová… Nakonec jsem ji projela efektem olejová malba, opět se musí nastavit a s ním jemně…

Jinak i s touto mandalkou se dá pracovat dále, dají se různě přehazovat barevné kanály, dobarvovat, dokreslovat… dá se prolínat s dalšími objekty… možností je hodně… Ale mě se tato mandala líbí tak, jak je… Kdo nemá Photoshop, tak existuje online bezplatný program Photopea, který je prakticky totožný s Photoshopem a nebo i v Českém programu Zoner X, se dá také pracovat. Mimochodem i Photopea je Český počin.

Ještě takový dodatek, pokud na mandalu použiji jako podklad fotku, tak ta fotka má pro mě nějaký význam, vždy se k ní váže nějaký příběh a nějaká emoce. A tato pro mě má jeden skrytý význam… Mandaly ale nedělám jen z fotek, také i z mých kreseb… Něco nakreslím na mobilu, něco na tabletu… a nebo klidně i na papír a pak naskenuji…

Pokud budete mít zájem, tak bych mohla třeba i dát další návod, mohla bych i něco natočit na téma, jak si udělat úžasné podklady na mandaly na foťáku od mobilu, jaké by ty podklady měli být, aby z nich byl ten správný efekt. A zároveň bych mohla i nějakou mandalu u toho na tabletu vytvořit.

S láskou a pokorou Kateřina