Proč je dobré vykládat karty sama sobě?


Za posledních pár let jsem se setkala s mnoha názory že vykládat karty sama sobě nejde. Hodně žen nebo mužů dovedou vykládat karty ostatním, dovedou jim dobře poradit, ale jakmile přijde otázka na ně samotné, pak jsou v koncích. Říkají že jim chybí ten správný nezaujatý nadhled. Já mám na tuto problematiku trochu jiný názor. Nechci se teď nikoho dotknout, ale pokud si člověk nedokáže poradit, nedokáže si srovnat svůj vlastní život, tak jak má potom radit ostatním? Odpověď na všechny otázky týkající se našeho života máme jen my sami v sobě. Jen my nejlépe víme co vlastně chceme a co je pro nás dobré a co špatné.

Před lety, když jsem začínala vykládat karty jen pro kamarády, tak jsem zkoušela vykládat i sobě. V té době jsem se řídila všemožnými příručkami, měla jsem několik různých knížek kde jedna karta měla několik možných významů, negativních i pozitivních. Úplně jsem se v nich ztrácela, sobě jsem si výklad snažila vždy co nejvíc přikrášlovat, hledala jsem v něm např. i to, co tam nebylo, nebyla jsem si schopna připustit holou realitu.

S kartami jsem si hrála čím dál častěji, ptala jsem se na různé otázky ze svého života, na minulost, současnou situaci a budoucnost. Hrála jsem si s nimi, laškovala a nechala je promlouvat samotné bez otázky. Postupně jsem zahodila veškeré příručky a přestala jsem používat naučená vykládací schémata. Vnímala jsem jen svoji intuici a to, co mě první napadlo a najednou to bylo ono. Řekněme že výkladem karet sama na sobě jsem se naučila vykládat karty i ostatním. Teď když si vyložím sama sobě, pak to hned vidím, nemusím se ani ptát na nic konkrétního a hned při prvním pohledu vidím svůj příběh a to, co mi vyšší síly chtějí sdělit abych si uvědomila, abych se na tuto tématiku svého života zaměřila.

Poslední rok možná i déle jsem došla tak daleko, že na zásadní témata svého života nepotřebuji karty, když zklidním svoji mysl, tak v ní najdu odpověď na vše. Pokud jsem si někdy nechala vyložit karty od někoho dalšího, pak v nich stejně vždy vyšlo to, co jsem již věděla. A stejně jsem v cizích kartách vždy viděla něco trochu jinak než vykládající a to z toho důvodu, že vykládající neznal moji celkovou situaci tak dobře jak jsem ji znala jen já sama a tady se opět vracím k větě, že odpovědi máme uvnitř sebe. Někdo teď může oponovat, že jsou věci, které opravdu nemůžeme dopředu vědět a které dopředu nemůžeme ovlivnit, souhlasím s ním, takové věci opravdu jsou. Většinu své budoucnosti si ale tvoříme sami svým vnitřním nastavením a svými rozhodnutími, v každém člověku se ukrývá velký potenciál a ten může být buď tvořivý a nebo naopak ničivý.

Pokud se ještě vrátím k výkladům karet sama sobě, pak první pravidlo je mít absolutně čistou mysl a klidné srdce. Na to je jedna takové pomůcka, ideální je zavřít oči a několikrát se cíleně nadechnout a pak vydechnou tak, jak u meditace. Po tomto cvičení se vždy začnu usmívat, jsem tady a teď a nic jiného pro mě neexistuje. Pak můžeme zamíchat karty a pomalu taháme, je jedno jakou rukou, je jedno jakou technikou, vše děláme absolutně intuitivně a tak, abychom se u toho dobře cítili. Většinou to, co nám skočí hlavou první, to je ta naše odpověď. Dále karty ne vždy odpovídají na položenou otázku, místo toho nám třeba sdělí něco co je pro nás k danému tématu důležitější, něco, co si máme uvědomit. Hodně lidí tvrdí, že když si někdo vykládá karty sám sobě, že hrozí, že mu v nich promítnou jeho pocity a nejsou zrovna ty jeho pocity právě to, co by si měl uvědomit a na jejich základě pak něco změnit? Další pravidlo zní, čím méně karet vyložíme, tím lépe, pokud tedy nevykládáme dle nějakého jasně daného schématu. Na odpověď nám občas stačí jedna, dvě karty, ideální jsou tři. Pokud vytáhneme více karet, pak hrozí, že se ve výkladu ztratíme. Může se objevit jak pokračující budoucnost, tak i další jedna či více linie situace a zde opravdu hodně záleží na intuici. Mě to skáče samo, ale dřív jsem v tom měla opravdu zmatek. Shrnu-li komplet tuto problematiku, pak nikdo učený z nebe nespadl. Chce to se s kartami skamarádit, hrát si s nimi, laškovat s nimi… nedělat si z toho velkou hlavu, neřešit detaily a ono to přijde samo.

S láskou a pokorou Kateřina