Vyrobte si svoji vlastní buddhistickou malu


Mala (japa mála) je tradiční buddhistická a hinduistická meditační pomůcka, která se používá k počítání manter. Skládá se ze 108 korálků na provázku a nebo korálků může být klidně méně za předpokladu, že jejich počet je dělitelný číslem 9. V podstatě je to obdoba křesťanského růžence. Číslo 108 má v hinduismu svůj význam.

Svoje první počítadlo (tak jsem tomu říkala), tenkrát jsem o male nic nevěděla, jsem dostala před dvanácti lety od bývalého přítele který mi ho vyrobil, skládalo se z 27 opravdu velkých dřevěných korálků na silném provázku, učila jsem se pomocí něho koncentrovat.

Časem jsem zatoužila po tradiční male ze 108 korálků, zaujala mě jedna, kde byl jako materiál použit indiánský achát. Balíček dorazil a já jsem byla zklamaná, kuličky byli malé (místo 6 mm měli pouze 5 mm) a špatně se na nich přesouvalo z jedné kuličky na druhou, bylo to prakticky nemožné, jediná možnost bylo posouvat kuličkami mezi prsty pomocí nehtu, díky tomu hrozilo přetrhnutí silonové nitky, celé špatně. Pátrala jsem dále po internetu a zjistila jsem, že víc jak polovina mal na internetu má spíše okrasný efekt, jsou vhodné jako náramek či náhrdelník. Ano, i takto se dá mala použít, jsou jogíni, kteří malu ze sebe nesundávají ani na noc.

Co se týče materiálu, pak kuličky mohou být z minerálů, kostí, semen rudraksha (ty jsou velice oblíbené, pro svůj tvar působí mezi prsty masážně a po energetické stránce mají velmi pozitivní energii, říká se o nich, že dokáží změnit karmu nositele) a různých druhů vzácných dřevin např. santal, eben, růžové dřevo. Jako ukončení počítadla se dává kromě tradičního počtu kuliček navíc větší guru korálek a někdo na zakončení použije střapec.

Nakonec jsem se rozhodla, že si malu vytvořím sama. Věděla jsem, že nejmenší průměr korálku u kterého by se mi dobře posouvali prsty po korálkách je 8 mm, pokud by byl větší, nenamítala bych. Věděla jsem, že musím použít kvalitní pevný navlékací materiál a věděla jsem, že chci mít na male střapec. Po několikadenním hledání vhodného a cenově dostupného materiálu na internetu, kdy tam měli to a tam zas to a to první tam neměli, jsem se rozhodla navštívit malý obchůdek s korálky, který mám asi sto padesát metrů od domu. Tam jsem nakoupila obyčejné lakované korálky o průměru 11 až 12 mm, 2 m navlékací tmavě červené silné gumičky a malý balíček dřevěných guru korálků, celkově mě nákup stál okolo sedmdesáti korun. A doma jsem se dala do práce, střapec jsem se rozhodla, že si vytvořím svůj vlastní z materiálu, který mám doma. S výsledkem své práce jsem nadmíru spokojená, není podstatné, že mala není z minerálů ani ze vzácných dřevin, hlavní je, že svůj účel splní tak i tak, je v ní také moje energie, kterou jsem do ní dala při výrobě, mám k ní vztah a je vyrobena přesně k obrazu mému.

Jinak mala by měla být uložena v pytlíčku a nebo na speciálním pro ni určeném místě, např. na oltáři, já ji mám položenou na poličce s tibetskými mísami. Podle použitého materiálu můžeme jednou za čas malu nabít buď na slunci a nebo za měsíčního svitu za úplňku a nebo pomocí energie reiki či shamballa.

A na závěr pár slov o mantrách. Mantra je v podstatě meditační formule, při vyslovování by měla znít. Některé mantry s námi přímo rezonují a jejich vibrace nás napojují na Vesmír, jiné nás naopak napojují na naše srdce. Mantru si můžeme vymyslet sami, ideálně ve verších, můžeme ji vyslovovat a nebo zpívat formou duchovní písně, fantazii se meze nekladou a také máme mantry určité již předem dané.

Příklady Manter:

Om

– používá se buď samostatně a nebo jako součást jiných manter. Říká se o ní, že je to královská mantra a my se díky ní dostáváme do středu svého vlastního bytí, pročišťuje nás zevnitř.

Om Shanti Om (Óm Šanti Óm)

– Shanti znamená mír, vnitřní mír a Óm má zde zesilující prvek

Om mani padme húm

– je to mantra soucitu, zbavuje nás všech nepříjemných emocí a pomáhá nám proti stavům mysli, které nám přinášejí utrpění

Nam Myoho Renge Kyo

– tato mantra nám pomáhá odstraňovat špatnou karmu

Příklady českých manter:

Já jsem láska, já jsem světlo.

Já jsem láska…

Jsem pod Boží ochranou, teď a navždy!

Děkuji za svůj život, děkuji za lásku, děkuji za hojnost…

S láskou Kateřina

Ceník služeb